IK odontologijos klinika Plungėje

IK odontologijos klinikoje atliekamas terapinis dantų gydymas: profilaktinė dantų apžiūra, bendras burnos sveikatos įvertinimas, gydymo plano sudarymas, karieso ir jo komplikacijų gydymas. Įvertinus Jūsų dantų būklę, simptomus ir nustačius diagnozę gydytojas gali taikyti pažeistų dantų kietųjų audinių atstatymą  restauracine medžiaga- plomba.

Kaip vyksta danties gydymas?

Pašalinami pažeisti danties audiniai (kariesas) ir plombinėmis medžiagomis atkuriama prarasta danties anatomiją ir funkciją. Jei karieso pažeisti defektai labai gilūs, yra uždegiminė dantyje esančios nervo simptomatika gali būti taikomas dantų šaknų kanalų gydymas, atliekamas jų plombavimas.

Kada Jūsų dantims  reikalingas terapinis gydymas?

Dažniausia priežastis dėl kurios pacientai kreipiasi į specialistus – dantų kariesas, kitaip vadinamas dantų ėduonimi. Ne paslaptis, kad besikaupiančios apnašas, ant dantų paviršiaus, gali būti pavojingas burnos sveikatai. Būtent dantų apnašose esantys mikroorganizmai gamina rūgštis, kurios pasiekusios emalį, jį demineralizuoja- suminkština, jį pažeidžia.  Šiam procesui tęsiantis ilgą laiką dantų paviršiuje atsiranda ertmės.

Kodėl taip įvyksta?

Palaipsniui vykstant demineralizacijai (mineralinių medžiagų netekimui) danties kietieji audiniai minkštėja, o neatlaikę kramtymo metu tenkančio spaudimo įlūžta – atsiranda ertmė. Mikroorganizmai patekę į danties audinius išskiria toksinus, rūgštis ir procesui tęsiantis pažeidžiamas danties nervas, tuomet paprasto plombavimo nebeužtenka. Todėl nedelskite, nes geriausias gydymas – reguliari profilaktika.

Kaip atpažinti dantų kariesą?

Dantų kariesą pastebėti nesunku – vienas akivaizdžiausių simptomų – skausmas, ypač paaštrėjantis valgant šaltą, saldų maistą. Taip pat pravartu stebėti dantų paviršiuje atsiradusias dėmes (baltas, rudas) ar skylutes, esant kariesui, atsiranda ir prastas burnos kvapas. Vos pastebėjus galimus simptomus būtina kreiptis į odontologą – taip užkirsite kelią rimtesniems susirgimams, galėsite išspręsti iškilusias problemas kaip įmanoma neskausmingesniu būdu, tausosite danties audinius ir sutaupysite.

Kodėl atsiranda dantų ėduonis?

Ėduonis atsiranda sunkiai prieinamose vietose, kurių nepavyksta išvalyti dantų šepetėliu: tarpdančiai, nelygūs kramtomieji paviršiai. Todėl rekomenduojama burnos ertmės priežiūrai naudoti dantų siūlą ir reguliariai atlikti profesionalią burnos higieną.

Kas nutinka delsiant kreiptis į specialistą ir laiku negydant dantų karieso?

Progresuojantis kariesas gali sukelti danties nervo pažeidimus: uždegimą, vėliau pulpos nekrozę ir  viršūninį periodontitą, formuojasi taip vadinamas pūlinys. Įvykus šioms komplikacijoms paprastas plombavimas padėti jau nebegali – tokiais atvejais reikalingas sudėtingas dantų šaknų kanalų gydymas. Kurio metu netenkamas ne tik didelis danties audinių kiekis, dantis tampa ženkliai silpnesnis. Dažnai  po tokio ilgo ir sudėtingo gydymo reikalingas danties protezavimas, tai yra gaminamas  danties vainikėlis. Gydymo išlaidos padidėja kelis kartus palyginus su nedidelio karieso gydymu.

Kaip kinta gydymo kaina jei delsiama kreiptis į specialistą?

Esant dideliems danties vainiko defektams gydymo kaina didėja, nes didėja darbo apimtis, gydymas sudėtingas, reikalaujantis daugelio vizitų pas odontologą. Gydomi danties šaknies kanalai, dantis atstatomas tam tinkamomis medžiagomis, dažnai po tokio gydymo dantis protezuojamas vainikėliu. Esant labai dideliems danties vainiko, šaknies pažeidimams gali tekti dantį šalinti ir atsiradusį defektą atstatyti implantuojant. Tad delsiant gydyti danties kariesą, gydymo kainą gali kisti 15 ar net 30 kartų.

Kas nustatoma profilaktinės apžiūros metu?

Nustatoma, koks gydymas bus reikalingas. Terapinio gydymo metu, šalinami karieso pažeisti audiniai, ertmė dezinfekuojama ir ruošiama plombuoti. Plombavimui naudojamos medžiagos individualiai pritaikomos, atsižvelgiant į danties būklę, ertmės dydį, danties spalvą.

Ar dantų kariesas yra paveldimas?

Paveldimos gali būti sąlygos, kurios didina karieso atsiradimo riziką: dantų susigrūdimas, dantų audinio silpnumas, seilių sudėtis, seilėtekio greitis, seilių kiekio sumažėjimas ar jų trūkumas (kserostomija), sisteminės organizmo ligos, maitinimosi įpročiai. Tačiau, gera individuali bei nuolatinė profesionali burnos higiena ir kokybiškos odontologinės paslaugos užtikrins sveikus dantis.

Kodėl jaučiu danties jautrumą po plombavimo?

Pooperacinis jautrumas dažnas, kuomet buvo gydyti tarpdančiai. Plombavimo metu naudojamos metalinės juostelės tarpdančio formavimui, siekiant išvengti “kabančių plombų” ir norint, kad neliktų plombos likučių, ant kurių gali kauptis dantų apnašos, plombos poliruojamos deimantinėmis juostelėmis, dėl šių procedūrų pažeidžiamos dantenos, kurios ir gali būti jautrumo priežastis. Tai nurimsta per pirmas paras po gydymo savaime.

Kodėl mano dantys tapo jautrūs dantenų srityje?

Jaučiate jautrumą ir skausmą įkvėpę šalto oro? Atsigėrę šaltų gėrimų ir skausmas lokalizuojasi visai šalia dantenų? Tai gali būti dėl pleištinių defektų, kurie yra itin jautrūs tokio tipo dirginimui.

Kas yra pleištinis defektas?

Tai yra nekariozinės kelis gretimus arba visus dantis. kilmės danties kietųjų audinių defektai, jie susidaro veikiant per stiprioms šoninėms jėgoms kramtant ar turint įprotį stipriai sukąsti dantis. Pažeidimai atsiranda ties emalio – cemento jungtimi. Danties kietųjų audinių netenkame toje vietoje, kur danties vainikas pereina į šaknį. Pleištiniai dantų defektai gali pažeisti vieną, kelis ar net visus dantis.

Kaip gydomi pleištiniai defektai?

Vertinama bendra burnos būklė, dantų eilių defektai , tikrinamas sukandimas,  protezuotų dantų būklė, jei jų yra burnoje, išsiaiškinami paciento dantų valymo įpročiai. Nustačius pleištinių defektų atsiradimo priežastį yra parenkamas gydymas. Jeigu pleištinių defektų atsiradimo priežastis yra dantų netekimas – būtinas jų atstatymas, kad būtų tinkamai paskirstomas kramtymo krūvis. Jei manoma, kad defektas išsivystė dėl netaisyklingo sąkandžio – rekomenduojama ortodonto konsultacija. Išsiaiškinus, jog pacientas, netaisyklingais judesiais, kietu dantų šepetėliu valo dantis yra koreguojami paciento dantų valymo įpročiai, pacientas apmokomas teisingai valyti dantis, parenkamos tinkamos individualios burnos higienos priemonės.

Pašalinus priežastinį veiksnį, defektai ne visada  atstatomi, nebent, kai yra danties jautrumas ar defektas estetinėje priekinių dantų zonoje.